Nasiona rzepaku można pokruszyć w celu wytworzenia oleju rzepakowego i śruty rzepakowej. Olej rzepakowy jest jednym z najbardziej wszechstronnych olejów spożywczych, jest również zdrową alternatywą dla olejów o wyższej zawartości tłuszczów nasyconych. Śruta rzepakowa to podstawa w żywieniu zwierząt. Te dwa produkty sprawiają, że rzepak jest ważnym globalnym towarem.

Uprawa rzepaku
Canola jest członkiem rodziny roślin Brassica, która obejmuje brokuły, kapustę, kalafior, rzepę i rzodkiew. Idealnym miejscem do uprawiania rzepaku jest region którego strefy opadów wynoszą od 450 do 700 mm, chociaż nowsze odmiany upraw rozwijają się również w suchszych klimatach. Rośliny rzepaku można sadzić wiosną lub zimą. Wiosną rzepak rośnie w chłodniejszych klimatach północnych, takich jak Stany Zjednoczone i Kanada. Rośliny są sadzone w marcu i zbierane we wrześniu lub październiku. Zimowy rzepak jest sadzony we wrześniu i październiku, a zbierany na wiosnę. Rzepak jest uważany za odporną roślinę, która dobrze przystosowuje się do zmian temperatury. W rezultacie jest uprawiana w wielu regionach geograficznych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i innych regionach świata. Kanadyjscy rolnicy zaczęli sadzić rzepak w 1974 r., a amerykańscy rolnicy wprowadzili rośliny w 1988 r. Ponad 80% rzepaku w Stanach Zjednoczonych produkowane jest w stanie Północna Dakota. Inne kluczowe stany to Oklahoma, Montana, Waszyngton, Minnesota, Kansas i Idaho. Kanada jest największym na świecie producentem rzepaku. Produkuje ponad 25% globalnej podaży rzepaku i przewodzi światu w eksporcie. Unia Europejska również jest znacznym producentem.

Skąd pochodzi rzepak
Rosnący popyt na oleje roślinne w Indiach i Chinach przyczyniły się do zwiększenia popytu, jak również rosnące zapotrzebowanie na rzepak w biopaliwach. Najwięksi konsumenci to Stany Zjednoczone, Chiny, Japonia, Meksyk i Pakistan.

Produkty z rzepaku
1. Olej rzepakowy – jego zdrowotne właściwości sprawiają, że rzepak jest popularnym wyborem przy smażeniu i pieczeniu.
2. Śruta rzepakowa – śruta rzepakowa pozostająca po ekstrakcji oleju może zostać zmiażdżona i przygotowana jako pasza dla drobiu, trzody chlewnej i bydła.
3. Produkty niespożywcze – rzepak jest stosowany w następujących produktach niespożywczych: biodiesel, farby drukarskie, kosmetyki, pasty do zębów i wiele innych.

Co napędza cenę rzepaku
– Rynek kanadyjski – Kanada posiada największy udział w światowej podaży rzepaku, więc wydarzenia w tym kraju mogą mieć istotny wpływ na ceny. Bardzo niskie lub wysokie temperatury mogą spowodować straty w uprawach. Jeśli rolnicy są przekonani, że perspektywy cenowe dla pszenicy są bardziej korzystne, może ucierpieć produkcja rzepaku, a to może to spowodować wzrost cen.
– Podstawowy popyt na rynku wschodzących – kraje rynków wschodzących, takie jak Chiny, Meksyk i Pakistan, importują znaczne ilości oleju rzepakowego, a konsumpcja stopniowo rośnie z biegiem lat. Wraz z rozwojem tych i innych wschodzących gospodarek ich popyt na artykuły rolne będzie rósł. Zwiększenie zamożności będzie również oznaczało zwiększenie spożycia mięsa. Ponieważ rzepak jest wykorzystywany do produkcji paszy dla zwierząt gospodarskich, powinno to również zwiększyć ceny rzepaku.
– Dolar amerykański – waluta amerykańska jest światową walutą rezerwową. W rezultacie rzepak i inne towary są notowane w dolarach amerykańskich. Plantatorzy rzepaku otrzymują mniej dolarów za swoje plony, gdy waluta amerykańska jest silna, a więcej dolarów, gdy waluta jest słaba.
– Wiadomości o zdrowiu – plantatorzy rzepaku zachwalają korzyści wynikających z konsumpcji oleju rzepakowego, w tym jego niskiego poziomu tłuszczów nasyconych i wysokiego poziomu tłuszczów omega. Nazywają to najzdrowszym na świecie olejem spożywczym. Jednak olej rzepakowy ma swoje kontrowersje. Niektórzy eksperci ds. zdrowia ostrzegają, że olej rzepakowy to tak naprawdę zmodyfikowany genetycznie olej rzepakowy. Olej rzepakowy był tradycyjnie używany do celów przemysłowych, takich jak smary. Zawiera szkodliwe substancje, takie jak kwas erowy, który może powodować uszkodzenie serca. Ponadto około 90% światowej uprawy rzepaku jest genetycznie zmodyfikowane, a wielu naukowców uważa, że konsumowanie genetycznie zmodyfikowanych produktów może powodować choroby. W miarę uzyskiwania większej ilości informacji o pozytywnych i negatywnych skutkach dla zdrowia rzepaku, wzorce konsumpcji mogą się zmieniać.
– Popyt na biopaliwa – zapotrzebowanie na biopaliwa znacząco przyczyniło do zwiększonego popytu na rzepak. Unia Europejska nie była w stanie wyprodukować wystarczającej ilości rzepaku na potrzeby biodiesla i importowała plony z Rosji i Ukrainy. Oba kraje zwiększyły produkcję, ale ponieważ coraz więcej konsumentów korzysta z biopaliw, podaż może nie być w stanie nadążyć za popytem.

Najwięksi producenci rzepaku (średnia 2008-2012)(w milionach ton)
1. Kanada – 13,6
2. Chiny – 13,3
3. Indie – 6,9
4. Francja – 5,2
5. Niemcy – 5,2

print
0
Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two × 1 =