Ziarno jęczmienia zawiera wiele ważnych składników odżywczych i witamin. Charakteryzuje się bogatym, orzechowym posmakiem. Jęczmień jest jednym z najstarszych uprawianych zbóż. Historycy uważają, że jego początki sięgają Egiptu, Etiopii, Bliskiego Wschodu lub Tybetu, ale dokładna lokalizacja jest dyskusyjna. Bliskowschodni rolnicy uprawiali jęczmień przed 10 000 rokiem pne, a Chiny zaczęły uprawiać około 1000 pne. Dziś jęczmień służy jako ważne źródło pożywienia dla ludzi i zwierząt, oraz kluczowy składnik niektórych napojów alkoholowych. Ta wszechstronność czyni go istotnym surowcem zbożowym na rynkach międzynarodowych.

Uprawa jęczmienia
Jęczmień najlepiej rośnie w środowisku o niskiej temperaturze. Rolnicy sadzą swoje rośliny w dwóch sezonach – zimą i wiosną. Październik jest idealnym miesiącem do sadzenia jęczmienia ozimego, a styczeń jest najlepszym miesiącem dla odmiany wiosennej. Jęczmień aby rosnąć wymaga dobrze osuszonej gleby i pełnego światła słonecznego. Rolnicy uprawiają rośliny w rzędach w odległościach od 10 do 12 cali. Jęczmień dojrzewa w około 60 – 70 dni.

Gdzie jęczmień jest uprawiany
Unia Europejska jest największym producentem jęczmienia. Jest tutaj prawie trzykrotnie więcej upraw w stosunku do Rosji, która jest drugim co do wielkości producentem.

Do czego jęczmień jest wykorzystywany
1. Źródło pożywienia dla ludzi
2. Napoje
3. Karma dla zwierząt

Co wpływa na ceny jęczmienia
1. Globalna produkcja – globalna podaż jęczmienia jest kluczowym wyznacznikiem jego ceny. Czynniki polityczne, takie jak dotacje w niektórych krajach, mogą mieć znaczący wpływ na ceny. Jeśli rządy kluczowych dostawców, takich jak Unia Europejska, zdecydują się na zakończenie subsydiów głównych towarów rolnych, wówczas rolnicy odpowiednio dostosują produkcję.
2. Dolar amerykański – jęczmień jest kwotowany w dolarach amerykańskich. Producenci jęczmienia otrzymują mniej dolarów za swój produkt, gdy waluta amerykańska jest silna, a więcej dolarów, gdy waluta jest słaba. Czynniki takie jak amerykańskie stopy procentowe, nadwyżki handlowe / deficyty, bezrobocie i PKB mogą mieć wpływ na wartość dolara w stosunku do innych walut.
3. Popyt z rynków wschodzących – znaczna część zapotrzebowania na jęczmień pochodzi z Chin i krajów Bliskiego Wschodu. Wraz z rozwojem chińskiej gospodarki wzrośnie jej popyt na artykuły rolne. Podobnie Indie, jak i kraje wschodzące w Afryce i na Bliskim Wschodzie będą potrzebowały więcej żywności, aby wyżywić swoich ludzi w miarę wzrostu ich gospodarki.
4. Efekt substytucji – jęczmień konkuruje z innymi zbożami, takimi jak pszenica i kukurydza, jako dodatki do pasz. Jeśli cena jęczmienia wzrośnie znacząco powyżej innych zbóż, preferencje konsumentów mogą się przesunąć w kierunku konsumowania tańszych rozwiązań alternatywnych. Oczywiście, jeśli ceny jęczmienia są znacznie niższe niż konkurencyjne ziarna, konsumenci mogą zwiększyć konsumpcję jęczmienia, co zaś wpłynie na ceny.
5. Pogoda – wzorce pogodowe mają znaczący wpływ na ceny upraw, a jęczmień nie jest wyjątkiem. Jęczmień najlepiej rośnie w chłodnych, suchych regionach. Ekstremalne upały i ekstremalnie niskie lub nadmierne opady mogą zmniejszyć produkcję i potencjalnie zwiększyć ceny jęczmienia.
6. Wiadomości zdrowotne – jęczmień otrzymał znaczną uwagę ze względu na korzyści zdrowotne. W przeciwieństwie do innych produktów rolnych, takich jak soja, jęczmień pozostaje wolny od negatywnego rozgłosu ze strony środowiska medycznego.

print
0
Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

six + thirteen =