Cukier jest węglowodanem, który jest używany jako składnik żywności od tysięcy lat. Dowody sugerują, że mieszkańcy Nowej Gwinei hodowali trzcinę cukrową już w latach 8000 p.n.e., a cywilizacje Azji zaczęły produkować cukier wkrótce potem. Angielskie słowo “cukier” pochodzi z hiszpańskiego “azúcar” które jest odmianą Arabskiego i Perskiego słowa “shakar”, które oznacza wdzięczność. Obecnie konsumenci używają cukru do aromatyzowania żywności takiej jak czekoladki, w celu zatrzymania wilgoci w wypiekach takich jak ciastka, oraz w celu zachowania i żelowania innych produktów spożywczych, w tym galaretek i dżemów. Cukier można również wykorzystać do produkcji paliwa etanolowego. Te różnorodne zastosowania sprawiają, że cukier jest ważnym towarem na rynkach globalnych. Globalna produkcja cukru odbywa się w 121 krajach. Chociaż cukry znajdują się w tkankach większości roślin, trzcina cukrowa i buraki cukrowe dostarczają większość komercyjnego cukru. Roślina trzciny cukrowej, która jest wysoką trawą z grubymi łodygami, stanowi około 70% rocznej globalnej podaży towaru, podczas gdy burak cukrowy dostarcza pozostałe 30%.

Gdzie cukier jest produkowany
Mimo że cukier jest produkowany na całym świecie, dziesięć największych producentów odpowiada około trzech czwartych całej produkcji cukru. Dwa kraje, Brazylia i Indie, produkują około połowy światowej podaży. Aż 70-80% wyprodukowanego cukru jest wykorzystywane w kraju pochodzenia. Główną przyczyną tego zjawiska jest to, że wiele krajów w dużym stopniu dotuje rolników produkujących cukier i nakłada cła na import. Największymi konsumentami cukru są Indie, Unia Europejska, Chiny, Stany Zjednoczone i Brazylia.

Burak cukrowy – uprawy buraka cukrowego skoncentrowane są w strefie klimatu umiarkowanego, który charakteryzuje się dużym nasłonecznieniem, oraz długimi letnimi dniami. Brak wody znacznie obniża plony, dlatego też ważne są średnie opady w okresie wegetacji, które dla klimatu umiarkowanego wynoszą około 500-600mm. Niskie temperatury nie mają dużego wpływu na plony, gdyż dopiero przymrozki około -7 °C zaczynają uszkadzać młodsze rośliny.

Trzcina cukrowa – uprawy trzciny cukrowej skoncentrowane są w strefie klimatu zwrotnikowego i podzwrotnikowego. Okres wegetacji trwa około 12-16 miesięcy, a do uprawy konieczne są temperatury powyżej 20°C i opady w granicach 1300-1600 mm/rocznie.

źródło: www.diamant.pl/obszary-produkcji-cukru

Główne sposoby wykorzystania cukru
1. Wypieki 
– Cukier hamuje wzrost niektórych mikroorganizmów. To z kolei spowalnia psucie się wypieków i pomaga im utrzymać wilgotność.
– Cukier zmiękcza produkty piekarnicze
2. Galaretki i przetwory
– Cukier poprawia kolor i smaki wielu owoców, co czyni go idealnym w galaretkach i dżemach.
– Cukier pomaga w procesie żelowania.
3. Cukierki
– Cukier jest głównym składnikiem większości cukierków. Jego rozpuszczalność sprawia, że jest idealny do tworzenia i kształtowania cukierków.
4. Gotowanie
– Cukier jest kluczowym składnikiem kremów i puddingów, a także pikantnych potraw w wielu kulturach.
5. Zastosowania nieżywnościowe
– Cukier jest potrzebny przy procesie fermentacji przy sporządzaniu napojów alkoholowych.
– Niektóre farmaceutyki zawierają cukier.
– Przemysł włókienniczy używa cukru do produkcji i wykańczania tkanin.
– Cukier spowalnia proces wiązania cementu i kleju.
– Cukier może być wykorzystywany do produkcji biopaliw.

Co napędza cenę cukru
1. Globalna podaż – kluczowym czynnikiem wpływającym na ceny cukru jest globalna produkcja tego surowca. Czas od posadzenia do zbioru trzciny cukrowej zajmuje od 12 do 18 miesięcy. Rolnicy muszą przygotować glebę i nasiona, następnie nawadniać, by na koniec zebrać plony podczas tego cyklu. Gdy rolnicy oczekują zwiększonego popytu, zasadzają więcej roślin, a kiedy oczekują słabego popytu, sadzą ich mniej.

źródło: www.theice.com


– Sybsydia –
jeden aspekt globalnego handlu cukrem, który pozostał stały od czasów kolonialnych, jest subsydiowanie plantatorów, ograniczenia importowe i bloki handlowe.
2. Globalny popyt –
ważnym składnikiem światowego popytu jest korelacja między zamożnością a spożyciem cukru. Ponieważ cukier postrzegany jest raczej jako luksus niż konieczność, zamożniejsze gospodarki generalnie mają wyższą konsumpcję niż te biedne. Gospodarki wschodzące w Azji i Ameryce Południowej są najszybciej rosnącymi konsumentami cukru, więc ciągły wzrost tych gospodarek jest korzystny dla cen.
– Brazylijski real – Brazylia produkuje i eksportuje tak duży procent rocznych plonów cukru, że wahania w jej walucie mogą mieć duży wpływ na ceny cukru. Gdy real jest słaby, brazylijscy rolnicy są zachęcani do produkcji większej ilości cukru na eksport do krajów o silnych walutach i większej sile nabywczej. Kiedy real jest silny, brazylijscy farmerzy chętniej sprzedają na lokalnym rynku, gdzie cukier jest używany do produkcji etanolu.
– Pogoda – skuteczna produkcja trzciny cukrowej wymaga braku mrozu i obfitych opadów deszczu w okresie wegetacji. Ponieważ produkcja cukru jest silnie skoncentrowana w niewielkiej liczbie krajów, złe warunki pogodowe w jednym lub kilku z tych krajów mogą mieć bardzo destrukcyjny wpływ na podaż.
– Problemy zdrowotne – spożycie cukru wiąże się z cukrzycą, otyłością, chorobami serca, próchnicą i innymi dolegliwościami. Rządy są pod presją, aby zaradzić wysokim wskaźnikom otyłości, co może prowadzić do powstania podatków i restrykcji dla produktów o wysokiej zawartości cukru. Problemy zdrowotne mogą doprowadzić do spadku konsumpcji cukru i spadku cen.
– Popyt na etanol – cukier jest składnikiem przy produkcji etanolu. Ponieważ etanol konkuruje z benzyną jako źródłem paliwa, popyt na niego często zmienia się dodatnio w stosunku do cen ropy i benzyny. Spadek cen ropy obniża popyt na etanol, zaś wyższe ceny zwiększają popyt.

źródło: www.theice.com

– Dolar amerykański – cukier, podobnie jak większość innych towarów, jest rozliczany w dolarach amerykańskich. Sprzedawcy cukru otrzymują mniej dolarów za swój produkt, gdy waluta amerykańska jest silna, a więcej gdy waluta jest słaba. Silny dolar obniża ceny cukru, a słaby dolar podnosi je.

źródło: www.theice.com

Największe giełdowe rynki cukru
Biały cukier notowany jest na Londyńskiej giełdzie LIFFE, wielkość kontraktu wynosi 50 ton, a wartość ticka to 5 USD.
Cukier nierafinowany no.11 notowany jest na NYBOT, wielkość kontraktu wynosi 112000 funtów, a wartość ticka to 10 USD.

źródło: www.theice.com

print
0
Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

seventeen + nineteen =