Kawa jest towarem pochodzącym z rośliny rosnącej głównie w klimacie podzwrotnikowym i tropikalnym. Napój produkowany z pestek owoców tych roślin jest głównym źródłem kofeiny w diecie zarówno w krajach wschodzących, jak i rozwiniętych. Palacze kawy, pakowacze, producenci, sprzedawcy i producenci sprzętu do kawy zależą od dostępności towaru. Ceny kawy odgrywają więc istotną rolę w globalnej gospodarce.

Jak produkuje się kawę
Kawa rośnie w dwóch odmianach – Arabica i Robusta.
Owoce kawy zawierają nasiona – znane jako fasola – które są później prażone. Rośliny Arabiki rosną w klimacie subtropikalnym i tropikalnym zarówno na niższych, jak i wyższych wysokościach:
Uprawy o mniejszej wysokości wymagają dobrze zdefiniowanej pory deszczowej i suchej, oraz wysokości od 1800 do 3600 stóp. Do krajów posiadających takie uprawy należą Meksyk, Jamajka, niektóre obszary Brazylii i Zimbabwe.
Uprawy o wyższej wysokości rosną w pobliżu równika na wysokości od 3600 do 6300 stóp. Wymagają częstych opadów deszczu i umożliwiają dwukrotne zbiory w roku. Kenia, Kolumbia i Etiopia to kraje o takich klimatycznych i geograficznych uwarunkowaniach.
Najlepsze temperatury dla roślin Arabiki to 18-20 °C. Przy czym minimalna temperatura to 15 °C, a maksymalna 30 °C. Notowana na giełdzie NYBOT i rozliczana w dolarach amerykańskich (1 tick – 18.75 USD), wielkość kontraktu to 37,500 funtów.

Rośliny robusty zwykle rosną na znacznie niższych wysokościach niż rośliny arabiki. Producenci kawy sadzą Robustę w rejonach 10 stopni na północ lub południe od równika na wysokościach od poziomu morza do 3000 stóp. Rośliny Robusty mogą tolerować cieplejszą pogodę niż rośliny Arabiki, przy czym najlepsze warunki do rozwoju roślin są w temperaturach 22-26 °C. Notowana jest na giełdzie ICE LIFFE jako kawa 409 i rozliczana w dolarach amerykańskich (1 tick – 10 USD), wielkość kontraktu 10 ton.

Globalna produkcja kawy mierzona jest w workach jutowych, które mogą pomieścić 60 kg kawy. Jednorazowe worki polipropylenowe zastępują powoli worki jutowe wykorzystywane do eksportu kawy.

Występowanie głównych odmian kawy (r – robusta, a – arabica, m – robusta i arabica), źródło: pl.wikipedia.org/wiki/kawa

Podaż
Całkowita globalna produkcja kawy przez kraje eksportujące przekracza rocznie 150 milionów worków jutowych. Ziarna arabiki na ogół stanowią ponad 60% całkowitej produkcji. Kawa ma źródło podaży skoncentrowanej w kilku krajach. Ponieważ uprawa kawy wymaga odpowiedniego klimatu i zasobów finansowych, ta koncentracja prawdopodobnie nie zmieni się w najbliższym czasie. Zmiany klimatu i czy niepokoje polityczny mają poważny wpływ na podaż i zmiany cen.

Najwięksi producenci (procentowy udział w rynku w roku 2019, w przybliżeniu)
Brazylia – 30%
Wietnam -19%
Kolumbia – 9%
Indonezja – 8%
Etiopia – 4%

Popyt
Do największych importerów kawy należą Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Japonia i Rosja. Kraje eksportujące zużywają około jednej trzeciej z całości zużytych worków jutowych rocznie. Brazylia jest największym konsumentem wśród krajów eksportujących.

W samych Stanach Zjednoczonych wartość rynku kawy przekracza 225 miliardów dolarów i stanowi ponad 1,6% PKB kraju. Przemysł kawowy tworzy około 1,7 miliona miejsc pracy w samych Stanach Zjednoczonych. Osoby pijące kawę cieszą się wieloma korzyściami. Kofeina zawarta w napoju jest uznawana za łagodzącą zmęczenie i zwiększającą czujność psychiczną. Ponadto społeczność medyczna dostrzega inne korzyści związane ze spożywaniem kawy:
1. badania sugerują, że picie więcej niż trzech filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć liczbę przypadków raka jelita grubego
2. picie kawy może złagodzić zawroty głowy spowodowane niskim ciśnieniem krwi
3. kawa może opóźnić lub zapobiec wystąpieniu choroby Parkinsona
4. spożywanie ponad 400 mg kofeiny dziennie może zapobiegać kamieniom żółciowym
5. picie kawy znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2

Spread pomiędzy kontraktami
Każda kawa jest inna, istnieje wiele jej odmian i rodzajów. Dzięki temu traderzy mogą handlować spreadami różnych kontraktów na kawę. Dwa najpopularniejsze spready, to spread pomiędzy ICE Futures U.S. Coffee “C” i Brazilian Bolsa de Mercadorias & Futuros (BMF) International Arabica contract, oraz spread pomiędzy Coffee “C” and the London International Financial Futures (LIFFE) Robusta contract.

źródło: www.theice.com

źródło: www.theice.com

Co napędza cenę kawy
Geopolityka – pięć największych krajów produkujących kawę stanowi około dwóch trzecich światowej produkcji, a dwaj najwięksi producenci – Brazylia i Wietnam – często odpowiadają za około połowę rocznej produkcji. Wszystkie te kraje mają historie niestabilności politycznej. Kryzysy polityczne, takie jak zmiany rządu lub skandale korupcyjne mogą zniechęcić rynki i wzbudzić obawy dotyczące zakłóceń w dostawach.
Klimat – uprawy kawy są bardzo wrażliwe na warunki pogodowe. Aby uzyskać maksymalną wydajność, uprawy wymagają odpowiedniej kombinacji opadów i nasłonecznienia. Kiedy te warunki się nie spełnią, podaż staje się ograniczona, a ceny rosną. Fakt, że większość produkcji kawy koncentruje się w kilku krajach, pogłębia ten problem. Wzorce globalnego ocieplenia mogą powodować długotrwałe susze w krajach uprawiających kawę. 
Sytuacja gospodarcza – chociaż znaczna część świata regularnie spożywa kawę, napój nie jest niezbędną podstawą żywienia w taki sam sposób, jak, np. pszenica, czy ryż. Dlatego też prognozy w dochodzie i wydatkach gospodarstw mogą odgrywać znaczącą rolę w zmianach cen. W rozwiniętych regionach, takich jak UE i Stany Zjednoczone, trendy w zakresie bezrobocia i średnich godzinowych zarobków mogą służyć jako ważne barometry dla zmian w konsumpcji kawy. Na rynkach wschodzących ogólny wzrost gospodarczy może mieć wpływ na konsumpcję kawy. Na przykład Chiny wykazały tendencję do przechodzenia w kierunku zachodnich norm żywieniowych, gdy dojrzewała ich gospodarka. Chociaż Chińczycy piją więcej herbaty niż kawy, kawa może zacząć rywalizować z herbatą w nadchodzących latach.
Koszty transportu i ceny ropy – plantatorzy kawy muszą transportować swoje ziarna do konsumentów i firm na całym świecie, a wszystkie formy transportu wymagają paliwa. Cena ropy może mieć duży wpływ na cenę kawy. Zakłócenia w działalności rafineryjnej mogą spowodować wzrost cen benzyny. Kupujący kawę powinni oczekiwać, że ceny ropy wpłyną na kurs kawy.
Problemy zdrowotne – społeczność medyczna stworzyła sprzeczne dowody na temat zdrowotnych skutków picia kawy. Entuzjaści kawy zauważają korzyści płynące z napojów dla zapobiegania chorobom i jego licznych przeciwutleniaczy, w tym witaminy B2 (ryboflawina), B5 (kwas pantotenowy) i B1 (tiamina). Kofeina w kawie może jednak wywoływać u niektórych niepokój i zakłócać sen. Jest to również substancja uzależniająca. Zakres, w jakim opinia publiczna przyjmuje pozytywne lub negatywne przesłanie dotyczące kawy, może wpłynąć na popyt i ceny towaru.
Dolar amerykański – towary, w tym kawa, są wyceniane w dolarach amerykańskich. Sprzedawcy kawy otrzymują mniej dolarów za swój produkt, gdy waluta amerykańska jest silna, a więcej dolarów, gdy waluta jest słaba. Silny dolar może potencjalnie obniżyć ceny kawy, podczas gdy słaby dolar jest zwykle dobry dla cen.

źródło: www.theice.com

print
0
Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 − two =