Bawełna jest puszystym, naturalnym włóknem, które rośnie na krzewach w regionach tropikalnych i subtropikalnych. Towar ten jest podstawą w przemyśle tekstylnym. Historycy nie znają dokładnego pochodzenia bawełny, ale tkaniny znalezione w jaskiniach w Meksyku udowadniają, że ludzie uprawiali bawełnę już około 7000 lat temu.  Bawełna jest znana jako uniwersalne włókno, które jest wygodne w noszeniu. Jednak jego zastosowania wykraczają poza zastosowanie w odzieży.

Uprawa bawełny
Bawełna rośnie w ciepłych regionach świata, gdzie występuje dużo słońca i jest ograniczona szansa przymrozków. Około dwa miesiące po zasadzeniu, małe zielone pąki pojawiają się na zielonych krzewach, które wyrastają z ziemi. W kolejne trzy tygodnie kwiaty zaczynają kwitnąć. Płatki kwiatów zaczną zmieniać kolor – z białego na żółty, później na różowy, a na końcu czerwony – by następnie spaść z krzewów. Pozostają tylko maleńkie zielone strąki. Te stronki dojrzewają dalej i rozwijają się w nich małe włókna. Gdy włókna te rozszerzają się, wyskakują ze strąka w postaci puszystej bawełny. Następnie maszyny pobierają w pełni dojrzałą bawełnę do systemów przenośnikowych. W ponad 80 krajach uprawia się jeden lub więcej z czterech gatunków bawełny. uprawnych, ale główną uprawą produkcyjną jest wyżynna odmiana bawełny.

Producenci
Chiny wraz z Indiami odpowiadają za połowę światowej produkcji bawełny.

Źródło: usda.library.cornell.edu

Eksport i import
Pomimo dużej produkcji Chin, są one również jednym z największych jej importerów. Spowodowane jest to dużym zużyciem bawełny w Chinach, oraz polityką państwa, która traktuje ten surowiec jako jeden ze składników rezerw. Innymi dużymi importerami towaru są Bangladesz, Wietnam, Turcja i Indonezja. Indie pomimo ogromnej produkcji bawełny ustępują w eksporcie Stanom Zjednoczonym.

Termin zbiorów na świecie
Zbiory w USA zaczynają się od czerwca w Texasie, do października w położonych bardziej na północ stanach. Zbiory w Indiach zależą od miejsca upraw, jednak ich większość odbywa się od września do grudnia. W Chinach 80% zbiorów jest w październiku.

Co napędza cenę bawełny
1. Globalne zapasy – W przeszłości Chiny zaangażowały się w ogromne gromadzenie zapasów. Działania te często prowadziły do wyższych krajowych cen bawełny niż w pozostałej części świata. Gdyby Chiny miały wyprzedać wszystkie swoje zapasy ze względu na słaby popyt krajowy, ceny bawełny byłyby prawdopodobnie niższe. Z drugiej strony, jeśli chiński popyt stworzy globalne niedobory, ceny mogłyby wzrosnąć.
2. Polityka – Liczne rządy, w tym Stany Zjednoczone, w dużym stopniu subsydiują rolników bawełny. Subsydia skutkują sztucznie zawyżoną podażą bawełny i sztucznie niskimi jej cenami. Brazylia ścigała i wygrywała sprawy przeciwko Stanom Zjednoczonym za pośrednictwem Światowej Organizacji Handlu, aby powstrzymać te subsydia. Występowanie więc subsydiów może mieć znaczący wpływ na ceny bawełny. Od 1995 r. Producenci korzystali z wielu subsydiów o średniej wartości 2,1 mld USD rocznie. Średnio te dotacje stanowią 50 procent rzeczywistej wartości plonów.

3. Globalny popyt – Globalne zapotrzebowanie na bawełnę jest indykatorem ogólnej kondycji gospodarki. Bawełna jest w dużej mierze produktem uznaniowym, jeśli gospodarka jest słaba konsumenci mogą wybrać inne, tańsze tkaniny syntetyczne, takie jak poliester. Chiny odgrywają tak ważną rolę na rynku bawełny, że ich gospodarka odgrywa szczególną rolę.
4. Klimat – Podobnie jak w przypadku wszystkich towarów rolnych, klimat odgrywa ważną rolę w zamianach cen bawełny. Bawełna potrzebuje ciepłej pogody, odpowiednich opadów deszczu i niewielkich lub żadnych mrozów do prawidłowego wzrostu. Złe warunki pogodowe w kluczowych regionach upraw w Indiach i Chinach mogą spowodować niedobory podaży i gwałtowne wzrosty cen.
5. Cena substytutów – Produkcja i cena zastępczych tkanin, takich jak poliester, może odgrywać kluczową rolę w określaniu cen bawełny. Chiny są głównym producentem oczyszczonego kwasu tereftalowego (PTA), który jest surowcem wykorzystywanym do produkcji poliestru. Historycznie decyzje produkcyjne związane z PTA mogą dramatycznie wpłynąć na jej popyt. Decyzje te mogą z kolei wpływać na popyt i ceny bawełny. Handlarze bawełny powinni zwracać szczególną uwagę na dynamikę rynku PTA.
6. Ceny ropy – Bawełna jest drogim materiałem w produkcji. Maszyny i pojazdy silnikowe potrzebne do prowadzenia gospodarstw stanowią znaczący składnik ogólnych kosztów. Ceny ropy więc mogą znacząco wpłynąć na produkcję bawełny. Ponadto PTA jest produkowany z ropy, więc wzrost cen ropy może spowodować, że poliester będzie droższy i zwiększy popyt na bawełnę.
7. Dolar amerykański i polityka monetarna – Większość towarów, w tym bawełna, jest wyceniana w dolarach amerykańskich. Kiedy wartość dolara spada w stosunku do innych walut, zakup bawełny kosztuje więcej dolarów niż w przypadku silnego dolara.

źródło: cottonmarketing.tamu.edu

Powyższy wykres porównuje ceny kontraktów na bawełnę no2 w USA z indeksem dolara amerykańskiego. Co prawda koszyk walut z którymi porównywany jest dolar w tym indeksie (Euro, Jen japoński, Funt brytyjski, Dolar kanadyjski, Frank szwajcarski i Szwedzka korona) nie ma wiele wspólnego z ekonomiką bawełny, jednak pokazuje ogólną siłę dolara. Wykres ten odzwierciedla również ruch kapitału który jest przesuwany przez duże instytucje w stronę dolara z akcji i surowców. Słabnący dolar zachęca dużych graczy do przesuwania swoich pozycji na rynki surowców, do tego słaby dolar wpływa pozytywnie na eksport bawełny z USA.

Wzrost stóp procentowych w USA zwykle zwiększa względną wartość dolara, co z kolei może wywierać presję na ceny towarów denominowanych w USD, takich jak bawełna i ropa naftowa. Jeśli chodzi o fizyczną bawełnę, gwałtownie rosnące stopy procentowe spowodowałyby, że rolnicy i handlowcy mogliby pożyczać pieniądze drożej, co pociąga za sobą wzrost cen bawełny.

print
0
Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five × four =